Evlenecek Gençlere Müjde Gibi Haber! Hem Geline Hem Damada 40 Bin Liraya Kadar Çeyiz Desteği Yardımı Parası Ödeniyor

Evlenecek Gençlere Müjde Gibi Haber! Hem Geline Hem Damada 40 Bin Liraya Kadar Çeyiz Desteği Yardımı Parası Ödeniyor

Evlenecek gençlere devlet desteği 2022 yılı ile beraber arttı. Devletin para yardımları arasında yer alan devletin çeyiz desteği büyük ilgi...

Evlenecek gençlere devlet desteği 2022 yılı ile beraber arttı. Devletin para yardımları arasında yer alan devletin çeyiz desteği büyük ilgi görüyor. Evlilik planı yapan gençlerin hem tasarruf yapmalarını teşvik etmek hem de zorlaşan hayat koşullarında evliliklerine destek olmak amacı ile devlet tarafından çeyiz hesabı hayata geçirilmişti. 

Çeyiz hesabında 24 yaşından önce evlenen gençlere devlet biriktirmiş oldukları paraya ek olarak biriktirmiş oldukları para üzerinden hesaplanmak üzere hibe para yardımı yapıyor. Gençler isterlerse mevduat hesabı açarak biriktirdikleri paraya faiz getirisi de sağlıyorlar. Çiftlerin ayrı ayrı olarak hesap açmaları durumunda devlet tarafından ödenen çeyiz hesabı desteği rakamı 32 bin liraya kadar çıkıyor. 

YENİ EVLENENLERE DEVLET YARDIMI ÇEYİZ HESABI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Devletin çeyiz desteği 2022 yılı için arttırıldı. Her yıl açıklanan yeniden değerleme oranı üzerinden rakamlar güncellenirken çeyiz hesabı açan bankalar üzerinden yapılan başvuruda evlenmeden önce çeyiz hesabı açarak en az 3 sene boyunca bu hesapta birikim yapan kişilere evlilik öncesi biriktirdikleri paraya ek olarak devlette hibe para yardımı yapıyor. 

KİMLER ÇEYİZ HESABI AÇTIRABİLİR, ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI NELER?

kimler çeyiz hesabı açtırabilir

ÇEYİZ HESABI İÇİN AYLIK VE 3 AYLIK EN AZ - EN FAZLA KAÇ TL ÖDENİR, AYLIK ÖDEME TUTARLARI KAÇ TL?=

2022 yılı için açıklanan rakamlara göre düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 282,83 TL olarak uygulanırken üst sınır ise 2 bin 828,34 TL olarak ilan edildi. 3 aylık rakamlarda ise 3 ayda bir yapılacak ödeme tutarı asgari 848,50 TL ve azami 8.485,06 oldu.

DEVLET ÇEYİZ PARASI NE KADAR 2022? YENİ EVLENENLERE DEVLET DESTEĞİ KAÇ TL?

Çeyiz hesabında 36 - 47 ay para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları paranın yüzde 20'si üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 11 bin 840,63, TL, 

Çeyiz hesabında 48 - 59 para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları paranın yüzde 22'si üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 13 Bin 662,26 TL, 

Çeyiz hesabında 60 ay ve üzeri para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları paranın yüzde 25'si üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 16 bin 394,72 TL devlet desteği olarak hibe para ödemesi yapılacak. Evlenmek isteyen gençler bu hesabı ayrı ayrı açarak toplamda 32 bin liraya kadar devletten çeyiz hesabı desteği alabilecekler.